top of page

זוכרים את צבי צילקר

העלאת תמונה
הזכרון מצבי

הזכרון עלה בהצלחה ויופעי באתר בקרוב

משהו השתבש - נסה שוב

מילים לזכרו

אלברט תורג'מן
אלברט תורג'מן

הכי מגיע לו...

עם כלות השלושים ללכתו של ראש העיר לשעבר מר צבי צילקר ז"ל רכבתי היום לזכרו ברחובות העיר אשדוד במסלול שיצר את שמו סה"כ 30 ק"מ ..

אני רץ ורוכב בעיר מידי שבוע במסלולים ציוריים, אבל הפעם זה היה הכי ראוי להוקיר ולהנציח את שמו דווקא בעיר שבנה וכה אהב.

אני זוכר היטב את שמו גם בימי נעוריי למרות שלא התגוררתי באשדוד, שמו הלך לפניו כמנהיג גדול וכראש עיר מעולה שהעלה את אשדוד על המפה והביאה להישגים גדולים ומזה כ-30 שנים שאני מתגורר בעיר הנפלאה הזו.

יהי זכרו ברוך!

סבח אדרי סילביה
סבח אדרי סילביה

את צבי זכיתי להקיר לפני 45 שנה כשהוא הזמין משפחות שכולות לטעת עצים בטו בשבט.. זכיתי לתשומת ליבו כי הייתי אלמנה צעירה בת 22 שנה בלבד. באתי עם בני שהיה בן שנה שנולד אחרי שאביו נפל…

לימים שאלתי את צילקר היכן נמצאים העצים שנטענו אז… הוא לא ידע להגיד לו.. תמיד כיבד את המשפחות נהג להגיע לטקסים בבית העלמין גם כשלא היה כבר ראש העיר.

ת נ צ ב ה

שי שם טוב
שי שם טוב

נכנסתי לתת לו שירות לפני מספר שנים איש צנוע עד יומו האחרון

אדם מקסים ונעים מדבר בגובה העיניים למרות עברו העשיר

תודה לך שבנית לנו עיר לתפראת

הכבוד בהחלט מגיע לך

נוח על משכבך בשלום

זיווה ברגרט
זיווה ברגרט

צבי צילקר(ז"ל) היה מהנדס בהשכלתו ושימש כראש עירית אשדוד במשך כ-40 שנה ובזכותו העיר זכתה לאדריכלות מן היפים והמודרניות בארץ מעל לכל הוא היה קשוב מאוד לתושב ואהב את התושבים ועשה כבוד רב לכל רבדי האוכלוסייה בעיר יהי זיכרו ברוך וחקוק בליבותינו לעולמי עד אמן🥲

משה דדון
משה דדון

היה איש משכמו ומעלה עניו לא היתה בר מצווה או חתונה שלא נכח.

סוזי סיבוני
סוזי סיבוני

ראש עיר: מכובד, אהווב , חביב , אוהב אדם, מדבר בגובה העיניים ובנה עיר יפה יפה.

יהי זכרו ברוך 📷

יחזקאל בוגיוב
יחזקאל בוגיוב

אני זוכר ! איש שמדבר בגובה - העיניים ! הגון ! ופשוט ביותר ! (כל זה בכנס שהיה לי עימו לפני כמעט עשור)שמחתי להכירו ז"ל !!!

 

שמעון אכרג'ל
שמעון אכרג'ל

צבי צילקר( ז"ל) ראש העיר המיתולגי היה אצלי בחגיגת הבר המצווה שלי בכול הבחירות לראשות העיר הצבעתי עבורו גם בבחירות האחרונות שהשתתף אהבתי את הצניעות שלו ראה אותך בגובה העיניים כאשר הגיע לאזור ג פנינו לקבל מקום לבני נוער מועדן שיאסוף אלוו נערים עם קשים ומדריך חבורות רחוב כך זה נקרא אז הוא דאג שאכן יקום מועדן כזה קראנו למקום מועדן 14 האריות הוותיקים באזור ג מכירים את המועדון הזה שנערכו בוא גם קורס למכונאות רכב ועוד פעילויות טובת ורבות וזה עמד לזכות צבי צילקר היקר העיר הפסידה אדם מדהים תסתובב בעיר ותראה את העבודה שהוא עשה בתיכנון העיר המדהימה הזו.

סימה ליני
סימה ליני

צבי זכרונו לברכה היה חלק ושותף לכל ארוע הוא תמיד היה שם כל תושבי העיר אהבו אותו נזכור אותך לנצח אהוב יקר שלנו.

שי שם טוב
שי שם טוב

איש צנוע עד יומו האחרון נכנסתי לתת לו שירות לפני כמה שנים .

אדם מקסים ונעים מדבר בגובה העיניים למרות עברו העשיר

תודה לך שבנית לנו עיר לתפראת

הכבוד בהחלט מגיע לך.

ורוניק אטלן
ורוניק אטלן

איש יקר צבי צילקר ז"ל היה אדם יקר אדם לכולם היה איש ידע לדבר עים אנשים לאזור כראש עירית אשדוד במשך כ 40 שנה לא היה קמו הוא לא אשקר אמא בא אלו אזר לה ואבא שלי ידע לדבר לחבד אנשים לא אשקר אותך ציב צילק תודה על כול תודה תמיד ידעת איתה פו בשביל התושבים היה זיכרו ברוך תמיד היה בלב שלניו ושל כולם תודה ציב צילק 📷📷📷📷

שאול כהן
שאול כהן

שתדעו כמה דאג לסביבה לעיר לאישתו למשפחתו תמיד שאלתי את צילקר מאיפה כל הכוחות האלה מראה לי פנקס קטן שבוא כל המטלות שלו רשומות צילקר גם היום לחשוב שאתה לא מסתובב איתי בעיר אני לא מעקל.

מיכאל פרץ
מיכאל פרץ

צבי יזכר כאדם נעים הליכות אפילו כלפי יריבים פוליטים צריך לומר שהציבור הדתי חרדי בתקופת כהונתו פרח בעיר קיבלו מה שצריך למוסדות החינוך היה מאוד אהוב על האדמו"ר מפיטסבורג האבא והבן חבל שבסוף כהוא היה צריך את הציבור החרדי הם הפנו לו עורף "בקול הלב תמכו בו ולצערינו הוא לא נבחר עם כל זה הוא מאוד רצה את לסרי כממשיך ולסרי מעריך אותו מאוד וקרה לקרית העיריה ע"ש צבי צילקר יהי זכרו ברוך.

אורי אלפסי
אורי אלפסי

היה איש צנוע מדבר לכולם בגובה העיניים כל האירועים המשפחתיים שלנו היה מגיע אני הייתי בן בית אצלו חבר של הילדים שלו חבר של אבי זכרונו לברכה עצוב עצוב מאוד יהי זכרו ברוך.

סימה מחמלי
סימה מחמלי

צבי צילקר ז"ל היה איש יקר ומיתולוגי השאיר חותם בעיר אשדוד.נתן לעיר מעל ומעבר ושינה אותה לטובה. הוסיף צבע ונוף מיוחד.יהי זיכרו ברוך📷

" שלום ראש עיר".

יוסי אלזם
יוסי אלזם

צבי צילקר(ז"ל) היה מהנדס בהשכלתו ושימש כראש עירית אשדוד במשך כ-40 שנה ובזכותו העיר זכתה לאדריכלות מן היפים והמודרניות בארץ מעל לכל הוא היה קשובמאוד לתושב ואהב את התושבים ועשה כבוד רב לכל רבדי האוכלוסייה בעיר יהי זיכרו ברוך וחקוק בליבותינו לעולמי עד אמן.

ניצה חריזי גאבי דיילי
ניצה חריזי גאבי דיילי

גדלנו באזורים הכי ראשונים באשדוד, כולם הכירו את כולם, 90% מהתושבים היו באותה רמת מחיה, לא היתה תחרות, להכנס לעיריית אשדוד אז בזמננו באזור ב׳, היה פשוט, לא היינו צריכים לקבוע פגישה, היא היתה חלק מביתנו, צבי היה אדם פשוט עם אהבה לעירו, בבקרים היה מברך את התושבים לבוקר טוב, לוחץ ידיים, משוחח, רגוע ואיש חם. הוא תכנן את העיר כך שתהיה לכל משפחה הזדמנות להתקדם מבחינה פיננסית מבלי להדביק מדבקה על אזורים מסויימים, דאג להביא משקיעים מכל העולם לבנות תעשיה מכלכלת לתושבים, נמל שגדל והעסיק את בני העיר, מרכזי קניות למינייהם, מקומות בילוי ועוד. גדלתי לצד ילדיו, שהיו לגמרי ילדים מן המניין, בקיצור אשדוד היתה משפחה מתרחבת ואוהבת, ואת זה אף אחד לא יוכל לקחת ממנו. אבי ז״ל שלמה חריזי, עבד איתו ולצידו, היו חברי אמת.

צבי אני מצדיעה לך, על פועלך במשך כל השנים לעיר אהבתך, אבא נהדר, בעל מדהים לחנה, וחבר נאמן

ת.נ.צ.ב.ה

❤️

אייל
אייל
אייל
אייל
אייל
אייל
אייל
אייל
אלכס מילמן
אלכס מילמן

הפעם האחרונה שנתקלתי בו היתה בשנה של חגיגות ה-50 לעיר.

יבגניה שור, מנהלת להקת "פרחי אשדוד" שהיתה אז להקה של חוג במתנס י-יג בעיר הגיעה אליי עם רעיון לכתוב המנון לכבוד היובל- כתבתי להם כמה שירים עד אז והרעיון נשמע לי מגניב...

ישבנו כמה ימים אצלה בבית כשהיא היתה על הפסנתר ואני בן ה-18 על העט והדפים והתחלנו לחבר מנגינה עם מילים שהתחילו ב"אשדוד שלי, היא העיר הכי יפה..."

כשסיימנו, פנינו למנהל המתנ"ס מר שלום לוטטי וכשהשמענו לו אותו הוא נתן את התקציב להקליט את השיר אצל אחד המפיקים היותר ידועים דאז (יובב שליט).

את השיר הציגה הלהקה בפעם הראשונה בהופעה במתנ"ס בידיעה שראש העיר ונבחרי העיר ישבו באולם.

אני זוכר את עצמי יושב בקהל ומחכה להפתעה...

 

בהתחלה הגיעו רק כמה נציגים מהעירייה וכולנו פחדנו שראש העיר לא יגיע.

הוא התעכב בכמה דקות אבל נכנס לאולם ובהתכופפות קלה כדי לא להסתיר לאלו היושבים הגיע לכיסא שלו בשורה הראשונה.

אחרי שהלהקה סיימה להופיע עם השיר, עלה לבמה ראש העיר אינג' צבי צילקר ובפעם הראשונה בחיים שלי ראיתי אותו מתרגש ונואם עם כמה מילים בודדות:

"אשדוד שלי, אשדוד שלכם, אשדוד של כולנו...כל הכבוד ומזל טוב ליובל לעיר שלנו".

אחרי כמה שבועות העיריה הכריזה שגם להקת פרחי אשדוד היא להקה ייצוגית של העיר.

 

אני מכיר הרבה אזרחי העיר שזכו להכיר אותך, לשמוע אותך, לראות את פועלך, להאמין לחזון שהבאת איתך וללכת אחרי המסלול שסללת.

 

הספקת לראות את בית החולים שהבטחת נבנה אחרי מלחמות אינסופיות שלחמת וגם חזונך לאוניברסיטה בעיר שלך יקום - זה לא יקח יותר מדיי זמן, אני מבטיח לך.

 

נוח על משכבך בשלום ראש עיר יקר,

 

אשדוד שלך!

 

https://youtu.be/7QkLkaTh6qY

יוסי פריאנטה
יוסי פריאנטה

האיש היה אוהב אנשים צנוע ואהוב. כל חג ראש השנה היה מגיע לבית כנסת שלנו הצנוע ברחוב סני. בכדי לברך את המתפללים בשנה טובה וחג שמח. בלי פוליטיקה. ענב פשוט היה כייף לדבר איתו כל פעם שפגשתי אותו בשכונה. דיבר על הכול. עם חיוכו הבישני. שאל על ההורים זל'. שאל על הילדים. מה עושים וווו. יהיה זיכרו ברוך.

 

אילן
אילן

אהב וכיבד כל אדם

דאג לכלל והיה איכפתי

זכור משנות ה-80 בהרבה עשייה ופעילות

יהא זכרו ברוך

ניקול ברש
ניקול ברש

צבי היה איש אוהב אנשים ..עניו צנוע קשוב דיבר תמיד בגוה העיניים ודלתו הייתה פתוחה לכולם ללא הבדל.

אהבתי את האיש הזה יהי זכרו ברוך🙏🌹

יעקב אוליאל
יעקב אוליאל

כאדם פעיל בקהילת חירשים וכבדי שמיעה תמיד היתה לו אוזן קשבת אלינו ודאג לצרכים מיוחדים ותמיד כיבד את קהילת חרשים במסיבות ואירועים בקיצר אדם אשכלות עם כתפיים רחבות,שישכב מנוחתו בגן עדן

מרים
מרים

עבדתי כמאבטחת מוסדות חינוך יצא לי לאבטח מתנ"ס הוא הגיע עם עוד מישהו אמר לי שלום לחץ לי את היד .הוא היה פשוט בן אדם 😔

יעקב לוי
יעקב לוי

35 שנות עבודה במחיצתו של האיש הדגול. אדוני רואש העיר צבי.אזכור אותך תמיד

תהילה גבסו
תהילה גבסו

אני בת 39...הזכרונות שלי מראש העיר ז"ל מתחלקים כילדה קטנה בביה"ס יהל"ם ובבגרותי. כל שנה הוא היה מגיע לביה"ס ושומע אותנו הילדים, דבר שחיכתי לו. אני לא זוכרת מילה ממה שנאמר ולו את זיו פניו וחיוכו. ואת זה שכמה כיף שמתייחסים אלינו כבוגרים ומקשיבים לנו אפילו שאנחנו "רק" ילדים.

ובבגרותי כשהייתי מהלכת לי ברחובות אשדוד היפה, מידי פעם הייתי נתקלת בו. ומעולם לא היה מקרה שבו לא האיר לי פנים ואמר לי שלום. נדהמתי מכך. כמה אנשים וודאי הכיר בחייו כראש עיר, ובכל זאת תמיד הקדים לי שלום.

במפגשנו האחרון, שוחח עם אדם אחר ליד לה בריוש, ולא אמר לי שלום כי היה עסוק בשיחה ובטח לא ראה אותי בכלל.

לא יכולתי להמשיך הלאה, עצרתי והתנצלתי שאני מפריעה.ואמרתי לו אני שלום. הוא חייך. והזכרתי לו שאני זוכרת את מפגשנו מיהל"ם ושמעולם לא זכיתי אני להקדים לו שלום. והפעם אני זכיתי...הוא חייך בענווה. מי ידע שכך נפרד.

איזה כיף שזכיתי.

תודה לך על השיעור בענווה, מאור פנים וחיוך.

יהי זכרך ברוך.

מרסל
מרסל

אני מכירה את האדם היקר צבי צילקר הרבה שנים שהאיתי קטנה אחותי היתה פעילה במחל בפעם הראשונה שצילקר ז״ל נבחר לראש העיר היה חבר של אבא שלי ז״ל יהי זכרו ברוך

אריה איטח
אריה איטח

פגשתי מנהיג מדהים ביכולת האנושית שלו, הערכתו המקצועית ליכולות שמציגים לו, אוהב אדם , אהבתי אותו מאוד ולא אשכח אותו לעולם.

גילה עובדיה נץ
גילה עובדיה נץ

צבי צילקר (ז"ל), לפני הכל, היה עבורי אבא של אייל. חבר ילדות יקר ואהוב, בן מחזור ושכן באיזור ד'. וכמובן ראש העיר המיתולוגי של העיר אשדוד אותה כל כך אהב. מפעל חיים. בתמונה, צבי צילקר מגיע לאתר בו הסתיימה העבודה של אבי יהושע עובדיה (ז"ל) בפרוייקט בתי הזיקוק. אבי מצד שמאל.

חיים ג'ימי בן הרוש
חיים ג'ימי בן הרוש

היה כל יום מגיע בסוף יום העבודה למכון הכושר שבקניון אשדוד שאז עוד פעל היה נעים הליכות ואומר לכולם שלום.

שמואל , סמי אלעזרה
שמואל , סמי אלעזרה

הזיכרון שחקוק אצלי בלב מראש העיר היקר שלנו, מר צבי צילקר שלעולם לא אשכח!!!

הזמינות שלו ושל אישתו היקרה חנה למצוקות ולבעיות התושבים עד כדי מצב שהוא היה מאפשר ליצור איתו קשר טלפוני בביתו והטיפול והמענה האישי בבעיות תושבי העיר .

 

הטיולים שלו בשעות הבוקר בעיר אשדוד בבדיקה אישית לאיתור מפגעים והדיווח האישי למחלקות בבקשה כי יטופלו בהקדם.

 

יהי זיכרו ברוך

דינה חדאד
דינה חדאד

יהי זכרו ברוך מלך העיר

דינה חדאד
דינה חדאד

היום הלכתי לחלקת יקירי העיר באשדוד כדי לחגוג לאימי ז"ל יום הולדת גברת חדאד רבקה, ושמחתי לראות שהיא קבורה ליד אינג צבי צילקר שהיה אהוב עליה ומוערך אדם יקר והוא עלינו

יעקב בן חמו
יעקב בן חמו

היה זה ערב ליל הסדר .

האשפה ב 'צפרדע' הסמוכה לביתי הייתה גדושה בזבל וטינופת שהגיעה כמעט עד לכניסה לחניית הבניין.

התקשרתי למוקד ובקשתי כמעט התחננתי שיבואו לפנות.כי לא נעים לעשות כך חג וכי יבואו אורחים .

המוקדנית אמרה שעם ל הרצון הטוב לא ניתן לבוא ולפנות שוב כי כבר פינו בבוקר .

כל תחנוני לא הועילו ולכן פתחתי דפי זהב חיפשתי משפחת צילקר ,והתקשרתי.

מהצד שני נשמע קול מנומס ונעים ,שלום מדבר צבי ,עם מי אני מדבר ?כלכך הופתעתי שבקושי הצלחתי להסביר את בקשתי.

הןא הרגיע אותי ואמר :

תראה אני לא יודע אם עדיין יש מישהו בחוץ שיכול לפנות ,אבדוק ואם ימצא מישהו שכזה יבואו לפנות.

ואכן שעתיים לפני כניסת החג הגיע אוטוזבל ופינה את האשפה.

אני מוקיר לו תודה על כך.

יהי זכרו ברוך.

פליקס דהן
פליקס דהן

זכיתי להכיר את אינג צבי צילקר ז"ל ואף לקבל מנוי ממנו לכהן כחבר בוועדת ערר ובהמשך כדירקטור בחברה למתנסים בתקופתה הקשה ולתרום מניסיוני להבראתה.

על אף שינויי תפיסה, צבי ז"ל דאג להעניק תמיכה לנושאים חשובים שהעלתי.

הוא כיבד את האדם באשר הוא.

תרם רבות לעיר ולתושביה.

יהי זכרו ברוך.

פליקס דהן, יקיר העיר

 

דוד דבש
דוד דבש

צבי צילקר

איש של אנשים!

מורי ורבי ומי שלימד אותי את רזי העבודה הציבורית

זכיתי לעבוד עם צבי כ20 שנה, לעבוד קרוב כמי שישב איתו בימי קבלת קהל וועדי רובעים כמו גם שעות רבות של היועצות בנושאים מגוונים הקשורים בניהול העיר. נחשפתי לצבי כך קראנו לו ..בשעות קשות כמו גם בשעות של חדווה ויצירה .

האיש אהב אנשים ,דיבר איתם בגובה העיניים ועשה הכל כדי לסייע לפונים אליו ,היו מקרים בהם הוציא מכיסו ונתן למקרים קשים שהגיעו ללשכתו בחן רב ומתוך כבוד רב למקבל . תמיד שאף למסד ולהנחיל עקרונות שרות במערכת הערונית שיטיבו ויקלו עם הציבור.

סיורי הבוקר ברחבי העיר אפיינו את צבי על בסיס יומי והעברת הליקויים שניצפו על ידו מוקלטים ומועברים לטיפול והתייחסות .

איש של אנשים, לא אשכח דיון עמוק עם קבוצה כלכלית ממשלתית רמת דרג, וברקע צעקות מחוץ למשרדו של סוחר בשווקים שניתקל באכיפה עירונית ,צבי עזב הכל יצא אליו למשך כ15 ד הרגיע והמשיך בדיון החשוב שיש בו כדי להשפיע על התפתחות העיר, כן כזה הוא היה. משעות הבוקר המוקדמות ועד אמצע הלילה לכל חתונה בר מצווה או כל שמחה אחרת שהוזמן כמו גם השתתף בכל לוויה וניחום של תושב העיר מתוך רצון ואהבת האדם.

כיבד באופן אמיתי כל אדם והיה ער לצרכי האוכלוסייה בכל המישורים צרכי דת חינוך תרבות וכיוב ..

כן איש של אנשים !

בשנת 1990,

קליטת העלייה תוספת של כ50% לאוכלוסיית העיר עם פיתוח של 4 רובעים במקביל

אתר הקרוונים

מחוסרי הדיור בגן אלישבע ובגנים נוספים

אתגרים עצומים בכל מישור

טופלו בקור רוח ובעבודה אין קץ .

ועוד..

צבי אהב אהבת נפש את העיר אשדוד!

חדוות הפיתוח העירוני:, עור פניו קרן לכל שיקום של רחוב ,או בניית מבנה ציבור ,תאורה או רמזור חדש, גינה ציבורית או כיכר חדשה, תשתית או פיתוח מסוג אחר. עמד נילהב מול כל פיתוח טכנולוגי שהוצג לו ועשוי להשפיע על השרות לציבור ., חינוך הנוער עמד לנגד עיניו, ובכל יום א באופן קבוע ישב עם אנשי החינוך בסוגיות הקשורות בחינוך הנוער.נהג לערוך ביקורים קבועים בימי שישי במוסדות החינוך מגני ילדים ועד התיכון ולעמוד מקרוב ולשמוע את רחשי הלב והפערים.

לפני כשנה וחצי ריגש אותי עת ניכנס למשרדי והגיש לי את ספרו ״ יובל שנים למען אשדוד״ עם הקדשה מרגשת עד אין קץ ומסכמת את אותם שנים בהם עבדנו יחד.

מה לומר איש מיוחד ראש עיר מחונן מנהיג דגול ולי באופן אישי מורה דרך חבר אהוב ויקר מאד!

קצרה היריעה מלספר והעדות המוחשית עומדת בצורת עיר ואם בישראל פועמת מלבבת ומתפתחת !

וזוכה להמשכיות מצויינת של עשייה ופיתוח בכל המישורים עי ד״ ר יחיאל לסרי ראש העיר .

צבי היתה לי הזכות ללמוד ממך !!לשרת לצידך את הציבור

היית לי מורה דרך וחבר יקר !

מנוחתך עדן .


יגאל מזרחי
יגאל מזרחי

צבי

אני לא נוהג לכתוב בכלל ברשתות החברתיות, אך יש בי דחף עצום לכתוב מספר משפטים עליך כאדם.

עברה יממה מאז השבת נשמתך לבורא עולם. סבלת רבות בחודשים האחרונים, ראיתי זאת מקרוב, בריאותך הלכה והידרדרה.

כתבו וכותבים עליך רבות, בעיתונות, ברשתות החברתיות. צבי כמתכן העיר,

צבי האינג'ינר. ברצוני להתייחס עליך כאדם - הגדול מהחיים.

עבדתי איך קרוב ל-25 שנה ולמדתי מימך המון. הקפדת תמיד על האמרה "והצנע לכת", שבאה לידי ביטוי בלבושך הצנוע, בהתנהגותך היום-יומית, בטון דיבורך וכמובן בשמירה על הקופה הציבורית.

דלתך תמיד הייתה פתוחה בפני הציבור הרחב. בשעת קבלת קהל ישבת והאזנת ברוב קשב לכל בעיה וניסית לעזור בכל דרך אפשרית. מעולם לא נתת לאדם היושב מולך את הרגשת העליונות של "אני ראש העיר". שוחחת תמיד בגובה העיניים, גם לאחר יום עבודה גדוש ועמוס. תמיד תהיתי מאיפה הסבלנות. תמיד אמרת לי: "בוא תמיד נחפש את המלאך שבאדם".

שמירה על הקופה הציבורית - זכור לי מקרה אשר מאפיין את צניעותך. היה צורך להחליף את הכיסא המרופט שלך במשרד. ביקשת שאחפש ואודיע לך מה מחירו. מחירו היה 3,400 ₪. תגובתך המיידית זכורה לי: "השתגעת? אנו עוסקים בכספי ציבור. מצא כיסא במקסימום 350 ₪!"

זכורים לי הדיונים לפעמים מורטי העצבים בלשכתך. חילופי הדברים בין צדדיים לעיתים בצעקות רמות ואתה מעולם אבל מעולם לא הרמת קולך. ידעת תמיד לנתב את הדיון לטובה העיר ותושביה. עם השנים הפכנו לחברים קרובים מאוד. כשאימי ז"ל חלתה הפנית אותי למומחים שונים והתעניינת יום יום בשלומה.

תחסר לי מאוד. אשדוד זכתה למנהיג שהוביל אותה שנות דור למה שהיא היום.

אשדוד זה צילקר - וצילקר זה אשדוד.

אסיים במשפט אשר אפיין אותך וזו הייתה בעצם דרך חייך: "כל האנשים יכולים לגעת, אבל לא כל האנשים יכלים לגעת באנשים מבלי לגעת בהם".

ליבי דואב וכואב. נוח על משכבך בשלום. תהא מנוחתך עדן.


משה דרור
משה דרור

האמת היא שקשה לתאר במספר משפטים את צבי צילקר, בכל היבט אפשרי. קשה לא פחות לכתוב עליו בלשון עבר. אבל צבי היה עבורי אישיות בקנה מידה השונה מן הדמויות הרבות שהכרתי ופגשתי במסדרונות השלטון המרכזי והמקומי בישראל. צבי היווה עבורי דוגמה ומופת לאדם שאהב אנשים. שהתייחס לכולם תמיד בכבוד; שדיבר עם כולם תמיד ובכל מצב בגובה העיניים; שהקדיש את יחיו לעבודה הציבורית, אותה ראה כשליחות חיים.

בחלקי נפלה הזכות לכתוב את סיפור חייו בספר שייצא לאור בקרוב. בעקבות הכתיבה, ראיינתי עשרות בעלי תפקידים בשירות הציבורי, אך לא רק. ראיונות שהמשותף להם הייתה ההערצה הכמעט טוטאלית לאיש אשר ראה למרחקים שאחרים לא השכילו לצפות; לאיש אשר הצליח להגשים חלום בדמותה של העיר שהוא כה אהב – אשדוד.

במהלך כתיבת הספר קיימנו מפגשים רבים ושיחות רבות. ההדגשים עליהם הוא עמד היו תמיד סביב הקביעה שהעשייה הגדולה לא הייתה רק שלו אלא של שותפים רבים. הוא דאג כל הזמן להדגיש את ה-"אנחנו" ולדחות את ה-"אני". צבי ניהל במהלך של יותר משלושה עשורים עיר של עולים למען עולים, אותה הפך מיישוב חולי-ובתולי, לעיר החמישית בגודלה בישראל. בזכות מזגו הלבבי, ויחסו הראוי והבלתי-אמצעי לבריות, הוא זכה לאהבתם והערצתם של רבים, כהוקרה לאישיותו הייחודית.

דוגמה לכך, זכורה לי היטב: לפני חודשים אחדים ועם הקטנת ההגבלות הארציות בנוגע למגפת הקורונה, הציע לי צבי להיפגש בקפה "קירה" שעל הר-יונה, ביום שישי בבוקר. שם, קבענו לשוחח על אחד הפרקים של הספר. אבל בסמוך להגעתנו לשם וכאשר הבחינו בו יושבי המקום, החלה נהירה לכיוון השולחן בו ישבנו. אנשים שאלו לשלומו, לחצו ידיים ואיחלו לבריאותו. זרם הפונים לא פסק. לכן, נאלצנו לחזור הביתה בלי לעסוק בענייני הספר.

שבוע לאחר מכן, הציע צבי להיפגש בשישי בבוקר ב"קלמה" שעל שפת הים. שם לדבריו האורחים יושבים בחוץ אבל יש מקום סגור בו נוכל לשבת ולעבוד בשקט. הגענו למקום וכצפוי, רבים הבחינו בו. שוב החלה נהירת האנשים שהגיעו לברכו. שוב לא יכולנו לעסוק בענייני הספר – מלאכה אותה השארנו לימי אמצע השבוע. בעצם, לא הייתי אמור להיות מופתע מן הפופולאריות של מי שעמד בראשות העיר במהלכן של שבע קדנציות. אבל מה כן הפתיע אותי מאוד? דבריו של צבי כלפי המברכים. לזה הוא שאל לשלום הוריו, לאחר הוא שאל על מצב בריאותה של אחותו, ועם נוספים הוא התעניין במצבם של נושאים שונים בחייהם. קשה היה להבין את מידת הזיכרון שנחוצה הייתה לשלל השאלות של צבי למברכיו. כששאלתי אותו איך הוא זוכר את הפרטים הרבים על כל כך הרבה מקרים, הוא ענה לי: "מה אתך, אלה תושבי אשדוד, שלא אכיר אותם?".

עבורי צבי היה איש ציבור מזן אחר. הוא באמת אהב לעזור לאחרים ובכך עסק רוב ימי חייו. דמותו תלווה אותי כאיש נערץ שאת זכויותיו הרבות, הרוויח ביושר.


bottom of page